Forum DMK project - forum użytkowników Strona Główna

Forum DMK project - forum użytkowników Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj

[Fantastico itp] Kilka skryptów na jednej bazie.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DMK project - forum użytkowników Strona Główna -> Fantastico
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zarayan

PostWysłany: 06.02.2004 16:14:33    Temat postu: [Fantastico itp] Kilka skryptów na jednej bazie. Odpowiedz z cytatem

Domyślnie przy każdym instalowanym 'z automatu' skrypcie tworzona jest nowa baza danych. Ma te rozwiązanie swoje zalety, jak i wady. Chciałem się zorientować, które wg. was przeważają.

Zalety:

*Jak padnie jedna baza przestaje działać tylko jeden skrypt (np. forum lub php-nuke), reszta dalej działa.
*Bazy są mniej obciążone - forum kieruje zapytania do jednej z baz, php-nukel do innej. Szybkość działania skryptów jest przez to większa.

Wady:

*Pisząc własny portal, na którym chcemy mieć 'najnowsze tematy z forum', podpięcie do WebCalendara i może jeszcze 4ImageGallery łączymy się praktycznie z trzema bazami danych - to dodatkowo obciąża serwer, bazy i zwiększa czas generowania się stron.
*No oczywiście - liczba bazek jest ograniczona.
________
Moim zdaniem lepiej jest trzymać po 2 - 3 skrypty w jednej bazie, Cpanel pomijam przy instalacji gotowców, przesyłam wszystko na FTP'a ręcznie i konfiguruję dla bazy, którą sam sobie wybiorę.

Ale nie jestem pewien, czy moje rozwiązanie jest słuszne. Dlatego właśnie zapytauję - wszystko osobno czy kilka w jednym?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Foxer
Forum Moderator

PostWysłany: 03.03.2004 17:37:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym sondarzu stałbym gdzieś pośrodku. Jestem gorącym zwolennikiem czystości i porządku w kodzie serwisu, folderach ftp, plikach i bazach. Tak więc drogą dedukcji, rozważając mój przypadek, wyjściem wydaje się być stosowanie wielu baz. Mimo to - NIE.

Czemu? Otóż: pamiętajmy o optymalizacji naszych serwisów i łatwości pracy w swoim własnym kodzie. Tak jak wspomniałeś zarayan musielibyśmy się łączyć z kilkoma bazami na raz, a to bardzo niewygodne rozwiązanie w języku PHP. Skoki po bazach, gdy pisalibyśmy większy projekt w PHP byłyby tak uciążliwe jak połamana kończyna w ciele człowieka Wink. Dlategoteż, pamiętając o porządku zarówno w SQL jak i w kodzie stosuję JEDNĄ bazę na każdy serwis www, a w owej bazie stosuję prefix'y w nazwach tabel. To daje mi pewną integralność danych w bazie oraz większą swobodę ruchu w kodzie PHP.

Myślę, że takie rozwiązanie jest najbardziej rozsądne jeżeli chodzi o większość ISP w sieci, w tym DMK. Ilość kont zazwyczaj nie przekracza 10, co wskazuje bardziej na liczbę maksymalną serwisów hostowanych na serwerze niż na ilość zamieszczonych na nim skryptów wymagających SQL Wink. Pozdrawiam!

"Aczkolwiek, z tym, że nie napewno, bo jeżeli ktoś komuś coś, a ewentualnie, nikt nikomu nic, to po co??"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DMK project - forum użytkowników Strona Główna -> Fantastico Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach